top of page
Spolektiv

Rok vzniku: 1988 Město: České Budějovice

Spolektiv 2024 sextet.jpg

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Žánr:

Folková & multižánrová kapela 

Kapela o sobě říká:

Od roku 2014 znovu skládáme nové písně, pečlivě je aranžujeme, často zkoušíme a koncertujeme. V roce 2014 jsme znovu začali po osmnáctileté pauze. Dnes už nás berte tak, že s tím, co bylo kdysi a co je teď, letos jsme šestnáct let na scéně.

V roce 2016 jsme vydali nové album Dej mi tvar s šestnácti písněmi. Patnáct jich vzniklo v  letech 2014-2015 a jedna je z roku 1988, kdy Spolektiv vznikl. Album jsme pokřtili na květnových koncertech roku 2016 v Českých Budějovicích, v Jihlavě a v Táboře.

V roce 2019 jsme vydali třetí řadové album Vyřiďte doma opět s šestnácti písněmi. Ke dvěma jsme se vrátili do let 1990-1991, ostatní jsou z let 2015-2018. Album jsme pokřtili na podzim v Českých Budějovicích, dále v Jihlavě, Táboře, Praze, Ostravě, Pardubicích a Příbrazi.

Výhradně se věnujeme zpívané autorské hudbě s prvky folku, rocku, šansonu a jazzu. Zjistili jsme, že se pro náš hudební styl dnes používají zajímavé ekvivalenty – folk-alternative, indie-folk, folk-progressive či prostě acoustic. Pro nás je rozhodující, že zpíváme a doprovázíme se převážně na akustické nástroje s použitím klasických kytar a šestistrunných baskytar, dechových nástrojů, perkusí, etnických nástrojů i moderních industriálních nástrojů a přístrojů.

Naše současné písničky jsou mnohem přímočařejší než ty z doby před dvaceti lety a podle nás mají větší tah na branku. Sami to tak cítíme, především při živém vystoupení, při kterém dnes z pódií divákům předáváme daleko větší energii než kdysi. Spolektiv je pro současnou pětici nás muzikantů doslova živou vodou, o kterou se rádi dělíme s našimi posluchači.

Trocha z historie. Hudební skupina Spolektiv vznikla v dubnu 1988 na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. V 90. letech minulého století jsme na koncertních a festivalových pódiích překvapovali žánrově stěží zařaditelnou, pěvecky a nástrojově barevnou muzikou.

Vystupovali jsme v klubech i na velkých folkových festivalech (Porta, Zahrada Strážnice, Prázdniny v Telči, Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou, Horácký džbánek Žďár nad Sázavou, Folková růže Jindřichův Hradec, Olomoucký tvarůžek).

V roce 1993 jsme získali v Brně celostátní interpretační Portu. O rok později jsme natočili CD …a ticho v sobě. Poslední koncert před přestávkou, kdy zpěvačka Renata šla na mateřskou dovolenou, byl v prosinci 1995.

Od ledna 2014 jsme opět nejprve ve čtyřech, později v pěti začali intenzivně zkoušet a od června 2014 jsme také začali koncertovat.

Album Spolektiv – Dej mi tvar je mimořádné tím, že vyšlo bezmála po 21 letech 5 měsících a 27 dnech po našem prvním albu …a ticho v sobě z roku 1994. Tuto skutečnost eviduje Agentura Dobrý den jako Český rekord. Album …a ticho v sobě vyšlo v reedici po 22 letech v listopadu 2016.

YOUTUBE

PÍSNIČKY

Padá déšť - Spolektiv
00:0000:00
Drž mě prosím - Spolektiv
00:0000:00

INTERNETOVÉ STRÁNKY

DISKOGRAFIE

  • Spolektiv DEMO

      rok vydání: 1992, místo natočení: České Budějovice

  • ...a ticho v sobě

      rok vydání: 1994, místo natočení: České Budějovice

  • Dej mi tvar

      rok vydání: 2016, místo natočení: České Budějovice

  • ...a ticho v sobě (reedice)

      rok vydání: 2016, místo natočení: České Budějovice

  • Vyřiďte doma

      rok vydání: 2019, místo natočení: České Budějovice

ČLENOVÉ KAPELY

Zpěv, kytara, akordeon: Jarda Hnízdil

Zpěv, perkuse: Renata Melda Švecová

Zpěv, kytary, perkuse, saxofon: Martin Jančura

Baskytary: Jirka Regásek

Příčná flétna, whistle: Mikuláš Balo

Bicí: Vašek Švec (jako host)

bottom of page